بلک فرایدی یا جمعه سیاه چه روزی است؟

در چند سال اخیر اصطلاح جمعه سیاه یا بلک فرایدی را بارها در ایران، به‌خصوص در صفحات فروشگاه‌های اینترنتی شنیده‌اید. با این حال به نظر شما معنای جمعه سیاه چیست و چرا بسیاری از فروشگاه‌ها در سراسر دنیا در این روز، محصولات خود را با تخفیف استثنایی به فروش می‌رسانند؟

بلک فرایدی یا جمعه سیاه چه روزی است؟

جمعه سیاه یا بلک فرایدی روز بعد از Thanksgiving یا روز شکرگزاری است و در واقع آخرین جمعه ماه نوامبر محسوب می‌شود. در این روز ۲۰ ایالت آمریکا تعطیل رسمی است، با این حال، این روز پرسودترین و شلوغ‌ترین روز خرید در سال شناخته شده است و تمام فروشگاه‌های آنلاین و آفلاین از این موقعیت برای فروش کالاهای خود با تخفیف‌های ویژه استفاده می‌کنند.

تاریخ جمعه سیاه

جمعه سیاه در تاریخ جمعه ۲۹ نوامبر ۲۰۱۹ یا ۸ آذر ۱۳۹۸ قرار دارد، که در این روز می توانید از فروشگاه‌های بزرگ با کمترین قیمت‌ خرید کنید.

میزان تخفیف در حراج جمعه سیاه و کالاهای دورباستر(Door Buster )

فروشگاه‌ها در این روز بر روی تعداد مشخصی از کالاهای خود تخفیف‌های قابل توجهی را در نظر می گیرند، اما مسئله‌ای که فروش در بلک فرایدی را جذاب تر می‌کند تخفیف‌های ۹۰% روی کالاهای دیجیتال مانند گوشی موبایل، کنسول بازی، پوشاک، اسباب بازی و پکیج‌های مسافرتی است. به همین دلیل بلک فرایدی طرفداران بسیاری در سراسر دنیا دارد. کالاهای ویژه در این روز به سرعت به فروش می‌رسند و فروش ویژه تمدید نمی‌شود. در این صورت تعداد این کالاها ( که دورباستر Door Buster نامیده می‌شوند ) محدود است و معمولا هرج و مرج برای خرید این کالاها بیشتر می‌شود.

جمعه سیاه وال مارت
جمعه سیاه وال مارت

سال گذشته رقابت بسیاری میان سایت آمازون، والمارت، B&H فوتو و BestBuy برقرار بود که این مسئله می‌تواند نشانه بسیار خوبی برای جمعه سیاه امسال باشد. تخفیف ویژه روز بلک فرایدی در فروشگاه‌های آنلاین و آفلاین ایران مرسوم شده است و در این روز بسیاری از مردم خریدهای خود را با تخفیف بالا تهیه می‌کنند. از این رو میزان رقابت نیز در میان فروشگاه‌های خرده فروشی بیشتر شده است.

بلک فرایدی آمازون

بدون شک آمازون نخستین و مهم‌ترین برگزارکننده‎ی حراج جمعه سیاه است و تخفیف‌های ویژه‌ای را برای محصولات گوناگونی از جمله اسباب بازی، لوازم دیجیتال و باغبانی ارائه می‌کند. همچنین آمازون در بلک فرایدی سال گذشته حمل و نقل را برای مشتریان خود رایگان اعلام کرد که علاوه بر تخفیف، ویژگی مهمی به‌شمار می‌آید.

بلک فرایدی Walmart

Walmart بلک فرایدی

وال مارت اولین فروشگاهی بود که تخفیفات شگفت انگیزی روی کالاهای گران قیمتی همچون تلویزیون اعمال کرد که باعث هرج و مرج بسیاری در فروشگاه‌ ایجاد شد. در بلک فرایدی سال ۲۰۱۹ نیز وال مارت تخفیف ویژه‌ای روی کالاهای پرفروش خود همچون تلویزیون، لپ‌تاب، لوازم آشپزخانه، هدفون و موبایل قرار داده است.

تاریخچه جمعه سیاه (Black Friday)

تاریخ جمعه سیاه (black friday)

اگرچه بسیاری از مردم تصور می‌کنند که جمعه سیاه یا Black Friday تاریخ طول و درازی دارد و به گذشته‌ای دور باز می‌گردد، اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید این روز در اواخر قرن ۱۹ میلادی نام گذاری شد. لینکن، رئیس جمهور آن زمان آمریکا، آخرین پنجشنبه ماه نوامبر را به عنوان تعطیلات شکرگزاری قرار داد.

در آن سال‌ها، جی گولد (Jay Gould) و جیمز فیسک (James Fisk) در مدت کوتاهی بیشتر طلاهای موجود در بازار را خریداری کردند و انحصار موقت طلا را به‌دست آوردند تا بتوانند درآمد بالایی کسب کنند. پس از آن دولت برای کنترل بازار و کاهش قیمت طلا، حجم زیادی طلا به کشور وارد و روانه بازار کرد. این کار باعث رکود اقتصادی شدید در آن زمان شد و فشار اقتصادی زیادی را به مردم آمریکا وارد کرد. در واقع ۲۴ سپتامبر سال ۱۸۶۹ به دلیل رسوایی بازار طلا در آمریکا، جمعه سیاه نام گرفت.

در این روز اکثر برندهای معتبر دنیا، خرده فروشی‌ها و فروشگاه‌های آنلاین، محصولات خود را در یک حراج واقعی با قیمت استثنایی به فروش می‌رسانند. از این رو بسیاری از مردم، خرید سال نو میلادی را با قیمت پایین و کیفیت بالا تهیه می‌کنند.

بسیاری از برندها از جمله آدیداس، ریباک، نایک، منگو، زارا، جین‌وست و اچ اند ام در روز بلک فرایدی یا جمعه سیاه محصولات خود را با تخفیف بالا به فروش می‌رسانند. از این رو بسیاری از مردم می‌توانند خریدهای سال نو را از این حراج بزرگ جهانی خریداری کنند.

در این جمعه سیاه رخدادهای قابل توجهی اتفاق می‌افتد. برای مثال به رسم هر سال از ۱۲ نیمه شب و آغاز جمعه سیاه، فروشگاه‌ها باز می‌شوند و محصولات خود را با قیمت پایینی به فروش می‌رسانند. اما برخی از برندها برای رقابت بیشتر ساعت بازگشایی فروشگاه را زودتر از معمول هر سال باز می‌کنند یا از روز شکرگزاری فروشگاه‌ها را تا ساعات پایانی جمعه سیاه باز نگه‌می‌دارند.

در روز جمعه سیاه آمریکا و اروپا اتفاقات ناگواری در سال‌های گذشته رخ داده است. برای مثال بسیاری در هجوم جمعیت زیر دست و پا مانده‌اند و زخمی شده‌اند. حتی در این روز شلیک گلوله و خشونت‌های دیگری نیز گزارش شده است.

فروشگاه آنلاین، جایگزین فروشگاه آفلاین

هر ساله در روز جمعه سیاه صف‌های طویلی مقابل فروشگاه‌های برندهای معتبر و خرده فروشی‌ها ایجاد می‌شود و ممکن است وقایع ناگواری در این میان اتفاق بیافتد. همچنین ممکن است مردم ساعت‌ها در صف یا پشت در فروشگاه در هوای سرد بمانند و به محصولی که می‌خواهند دسترسی پیدا نکنند.

بنابراین قدرت فروشگاه‌های آنلاین روز به روز بیشتر از فروشگاه‌های آفلاین می‌شود، چرا که تنوع در فروشگاه‌های آنلاین بیشتر است و این فروشگاه‌ها تنها یک جنس یا یک برند را به صورت محدود نمی‌فروشند. برای مثال فروشگاه آنلاین آمازون که در دنیا به عنوان معتبرترین و بزرگ‌ترین فروشگاه آنلاین شناخته شده است، از شیر مرغ تا جان آدمیزاد را به فروش می‌رساند.

برندهای معروف و معتبر دنیا همچون آدیداس و زارا تنها اجناس برند خود را می‌فروشند و طبیعتا در روز جمعه سیاه تولیدات خود را در حراج به فروش می‌رسانند. اما فروشگاه آنلاینی همچون آمازون این قابلیت را دارد که اکثر برندها را به فروش می‌رساند و هیچ محدودتی در فروش ندارد.

از رو این نه تنها ازدحام جمعیت، ترافیک و آلودگی هوا در مسیر فروشگاه ایجاد نمی‌شود، بلکه تنوع در انتخاب بیشتر است و هر کسی با توجه به سلیقه خود، خرید مورد نظرش را با تخفیف قابل توجه و قیمت پایین تهیه می کند.

حراج جمعه سیاه

جمعه سیاه در ایران

در سال‌های اخیر، بسیاری از خرده فروشی‌های آفلاین و فروشگا‌ه‌های آنلاین، به رسم هر ساله کشورهای دنیا، مراسم جمعه سیاه را برپا می‌کنند. از این رو بسیاری از مردم می‌توانند با استفاده از این فرصت، خریدهای مورد نیاز خود را از جمله پوشاک و غذا را با تخفیفات کم‌نظیر و قیمت‌های پایین تهیه کنند.

با تغییر هر فصل، تمایل به خرید، به‌خصوص خرید پوشاک بیشتر از گذشته می‌شود. از این رو بسیاری از مردم نه تنها خریدهای پاییزه و زمستانه، بلکه خریدهای چهار فصل خود را از این تخفیفات ویژه تهیه می‌کنند.

اگرچه این فروش ویژه تا ۲۴ یا ۴۸ ساعت ادامه دارد، اما فرصت کم‌نظیری است که می‌توانید اجناس مورد علاقه خود را با کمترین قیمت و  بهترین کیفیت تهیه کنید و دیگر نگران گرانی و قیمت بازار نباشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *