تنگه لی لی لرستان


 زیبایی های لرستان در تابستان نیز به پایان نمی رسد، زیرا این بهشت خیال انگیز ایران در هر فصل چیزی برای نمایش دارد. از آثار تاریخی، آبشارها و دشت های آن هم که بگذریم، به روستاهای آن می رسیم که زیبا، بکر و چشم نواز هستند و در دل خود تنگه ای را پنهان کرده اند که یکی از شگفت انگیزترین جلوه های طبیعت به شمار می رود. این جلوه زیبای طبیعت جاذبه ای است که در میان دیدنی های استان لرستان کمتر شناخته شده است و از آن جا که از نظرها مخفی مانده، می توان آن را بکر و خیال انگیز توصیف کرد.

با هفت وادی همراه باشید تا با تنگه لی لی جاذبه ی بی همتای استان لرستان و شهر دورود بیشتر آشنا شویم

شهر دورود
شهر دورود در ناحیه ای کوهستانی و در 86 کیلومتری شرق خرم آباد قرار گرفته است. دورود که یکی از زیباترین شهرهای استان لرستان است، شهرت خود را مدیون دریاچه گهر و آبشارهای بی نظیری همچون آبشار شوی و بیشه است و از آن جا که در محل تلاقی دو رود واقع شده، دورود نامیده شده است. دیدنی های بی شمار دورود باعث شده که پایتخت طبیعت ایران لقب بگیرد و همواره گردشگران بسیاری را به خود سمت جذب کند. تنگه لی لی نیز یکی از جاذبه ای است که در اطراف دورود قرار گرفته است، بنابراین بد نیست قبل از پرداختن به تنگه لی لی به جاذبه هایی که در این مسیر قرار دارند نیز نگاه کوتاهی بیاندازیم.

 

آبشار دره اسپر

آبشار دره اسپر یا آبشار ازنادر آبشاری فصلی است که در 7 کیلومتری جنوب شرقی دورود و در دره اسپر قرار دارد. اطراف منطقه آبشار دره اسپر را کوهستانی بزرگ و زیبا احاطه کرده که دامنه های آن مملو از چشمه های فصلی و متعدد است.

آبشار دره اسپر

این آبشار، پس از ریزش از ارتفاعات کوهستان، در بستر رودخانه ای به حرکت درآمده و این دره را با طراوت خود خیال انگیزتر می کند. روستایی به همین نام نیز در نزدیکی آن قرار دارد که برای رسیدن به آبشار باید از آن گذر کرد. دشت لاله های واژگون نیز در نزدیکی روستای اسپر و در روستای رزسو قرار گرفته است.

 

روستای چمنار

روستای چمنار

این روستا در 14 کیلومتری شرق دورود و در دامنه های سرسبز کوه های این منطقه قرار دارد. این منطقه سرسبز و زیبا در تمام فصول سال زیبایی های خاص خود را دارد و مردم آن از اهالی ایل بختیاری هستند، بسیاری از گردشگران در مسیر تنگه لی لی به این روستا هم سری زده و از تماشای مناظر چشم نواز و صنایع دستی منحصر به فرد آن لذت می برند.

تنگه لی لی

تنگه لی لی

این تنگه در 20 کیلومتری دورود، بین دو روستای سمیرم و چمنار قرار گرفته است. این تنگه در طی سالیان دراز، بر اثر فرسایش در میان کوه های صخره ای زاگرس به وجود آمده است. در واقع جریان رود ماربره دلیل اصلی شکل گیری این تنگه است و علت این نامگذاری به سبب وجود مارهای زیادی است که در گذشته در آن وجود داشته است. مارهایی که هنوز هم گاهی در حوضچه های این تنگه یافت می شوند و ممکن است شما را هیجان زده کنند.

تنگه لی لی که حاصل فرسایش صخره هاست، دیواره هایی با اشکال عجیب دارد و این فرسایش به مرور زمان حوضچه‌های آب خنک بسیار زیبایی را به وجود آورده که می‌توانند در فصل گرم تابستان مکان فوق العاده ای برای تفریح و تفرج باشند، این حوضچه‌های عمیق که گاهی عمق آنان به 2 متر نیز می‌رسد آب بسیار سردی دارند، اما در تابستان و در صورت بلد بودن شنا می توان در آن ها آبتنی کرد. برای پیمودن مسیر شگفت انگیز و صخره ای تنگه بهتر است کمی با اصول کوهنوردی نیز آشنا باشید. برای گذر از آب تنگه بهترین حالت این است که از یک قایق بادی استفاده کنید.

تنگه لی لی لرستان

این تنگه مسحور کننده برای هر یک از گردشگران به نوعی شگفت انگیز است، برخی از آن ها فقط به تماشای این مناظر حیرت انگیز اکتفا کرده و برخی دیگر با زدن شیرجه و شنا و آبتنی از آن لذت می برند. با این که بیشتر ماجراجویان اهل خطر کردن هستند، اما باز هم توصیه می کنیم جانب احتیاط را نگه داشته و بعد از بررسی محیط دست به کارهای مورد علاقه خود بزنند. مسلما برای سفر به این مکان دور از دسترس و شگفت انگیز بهترین گزینه سفر با تور یا لیدر است و پوشیدن کفش و لباس مناسب از ضروریات است.
آدرس تنگه لی لی لرستان : ایران، استان لرستان، شهرستان دورود، بین روستاهای سیرم و چمنار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.