راهنمای کامل سفر به جلفا

راهنمای سفر به جلفا

 
شاید نام شهر جلفا را شنیده باشید، یا  ندانید كه جلفا كجاست؟ یا اینکه جلفا در کدام استان است؟ شهرستان جلفا یكی از شهرستان های استان آذربایجان شرقی می باشد. در ادامه  شما را با جاهای دیدنی جلفا تبریز، از جمله برج دوزال، آرامگاه سید ابوالقاسم نباتی، حمام كردشت، كلیسای سنت استپانوس، كلیسای ننه مریم كاروانسرای خواجه نظر، آبشار آسیاب خرابه، كلیسای چوپان، امامزاده سید محمد و بسیاری از دیدنی های دیگر این منطقه به همراه حدود آدرس و مسیر دسترسی این مناطق آشنا می كنیم.
پس با هفت وادی همراه شو….
 

اقامت در جلفا 

گرشگران زیادی هر ساله برای اهداف مختلف به جلفا سفر می کنند که همگی دغدغه ی اقامت دارند. هتل های جلفا بسیار متنوعند و برای هر سلیقه ای انتخابی وجود دارد از هتل های یک ستاره گرفته تا پنج ستاره.
 

شهر جلفا کجاست

شهرستان جلفا در شمال غربی استان آذربایجان شرقی واقع شده است. این شهرستان از شمال به جمهوری آذربایجان و كشور ارمنستان و از جنوب به شهرستان ورزقان و مرند و همچنین از شرق به شهرستان كلیبر محدود می شود. همجواری این شهرستان با رود ارس و همچنین هم مرز بودن آن با دیگر كشور های شمالی اهمیت این منطقه را بالا برده است.
 
به دلیل وجود منطقه آزاد تجاری ارس این شهرستان از قطب های تجاری مهم كشور به حساب می آید. وجود بازار مرزی منطقه جلفا آذربایجان در كنار دیگر مناطق و مناظر تاریخی این منطقه و هم چنین وجود بهترین هتل های ایران در این استان از جمله ویلاهای كوهستانی ارس جلفای تبریز این شهرستان را محلی برای گردش و گذراندن اوقات خوشی برای مسافران و گردشگران كرده است. به دلیل وجود مناطق بسیار گردشگری و تاریخی و مذهبی در شهر جلفا تبریز، در ادامه مقاله سعی بر این شده است كه قبل از سفر به جلفا به اختصار شما را با دیدنی های جلفا تبریز آشنا كنیم.
 

 

آرامگاه سید ابوالقاسم نباتی

آرامگاه-سید-ابوالقاسم-نباتی

اگر از شهرستان جلفا تبریز به سمت روستای اشتبین در ارتفاعات كوه زوندول برویم، مقبره عارف و شاعر بزرگی به نام حكیم سید ابوالقاسم نباتینمایان می شود. شاعری عارف پیشه كه بسیاری از اشعار خود را به زبان آذری و فارسی سروده و در میان مردمان این استان و حتی كشورهای تركیه، آذربایجان و منطقه قفقاز طرفداران بی شماری پیدا كرده است. مقبره ای درخور با ستون هایی از جنس سنگ مرمر كه در بالا به یكدیگر متصل می شوند كه زیبایی دو چندانی را به این آرامگاه بخشیده است.

مقبره امامزاده شعیب (برج دوزال)

مقبره-امامزاده-شعیب

در 70 كیلومتری جلفا در كنار رودخانه ارس روستایی با نام دوزال واقع شده است. در فراز تپه ای زیبا و در فضایی كاملا با صفا و طبیعی آرامگاه امامزاده شعیب (ع) قرار گرفته است. امامزاده ای كه بر روی آن برجی زیبا قد بر افراشته است. برج دوزال از دوران ایلخانیان به یادگار مانده است. برجی مرتفع و هشت ضلعی كه گرداگرد آن را كاشی كاری های فیروزه ای چشم نوازی محصور كرده اند.

حمام كردشت

حمام-كردشت
روستای كردشت از توابع شهر جلفا تبریز در مرز ارمنستان واقع شده است. از مهمترین جاذبه های این روستا می توان به حمام تاریخی كردشت اشاره كرد. قدمت این بنا به زمان شاه عباس صفوی می رسد. همچنین این حمام زیبا محل سكونت عباس میرزا پسر فتحعلی شاه قاجار نیز بوده است. حمامی بسیار زیبا و بر گرفته از معماری اصیل ایرانی كه در میان باغی سرسبز قرار گرفته است. این بنای تاریخی سالانه شمار بسیاری از گردشگران را به سوی خود جذب می كند.

 

قلعه مردشت

قلعه-مردشت

در نزدیكی سواحل رود ارس در روستای كردشت قلعه ای باستانی سربه فلك كشیده است. قلعه ای كه در زمان خود از مهمترین و استراتژیك ترین نقاط مرزی به شمار می رفته است. این بنای تاریخی محل دیده بانی و مبارزه با سپاه روس در زمان قاجاریه بوده است.

كلیسای سنت استپانوس

كلیسای-سنت-استپانوس

در حدود 18 كیلومتری شهر جلفا در نزدیكی رودخانه ارس در منطقه ای به نام قزل وانك یكی از بزرگ ترین كلیساهای ارامنه ایران واقع شده است. سنت استپانوس اولین شهید مسیحیت بوده كه در سال 36 میلادی توسط یهودیان به شهادت رسید است. كلیسایی منحصر به فرد در میان كوهستان و درختان سرسبز و زیبا كه برای رسیدن به آن باید از دل كوچه باغ هایی بسیار به یاد ماندنی گذشت. اهمیت و تقدس این كلیسا در میان ارامنه ساكن ارمنستان به قدری بالاست كه یك روز از سال را در این مكان گرد هم آمده و مراسم خاصی را در این كلیسا برگذار می كنند.

كاروانسرای خواجه نظر

كاروانسرای-خواجه نظر

این مكان تاریخی كه از زمان صفویه بر جای مانده است در جنوب رودخانه ارس در نزدیكی شهر جلفا و مرز جمهوری آذربایجانقرار گرفته است. شاه نظر از تجار به نام ارمنی در زمان شاه عباس بوده كه توانسته دو كاروانسرا را در دوطرف رودخانه ارس بنا كند. كاروانسرایی زیبا با اتاق هایی سنگی و آجری كه در زمان خود از زیبانرین كاروانسرا های این منطقه به حساب می آمده.

پل ضیاء الملك

پل ضیاء الملك

پل ضیاء الملك كه در نزدیكی كاروانسرای خواجه نظر قرار دارد، از بناهای تاریخی كه ساخت آن را به سال 500 هجری قمری و حتی به قبل از میلاد مسیح نیز می رسانند. پلی عام المنفعه كه در زمان صفویه مجددا بازسازی شده و یكی از راه های ارتباطی با جمهوری آذربایجان كنونی بوده است.

كلیسای ننه مریم

كليسای-ننه-مريم

در حدود 20 كیلومتری غرب جلفا كلیسایی كوچك و بسیار ساده به چشم می خورد. بر خلاف دیگر كلیساهای این منطقه حكاكی های كمتر و نقش و نگار های اندكی بر روی دیواره های این كلیسا وجود دارد. كلیسای ننه مریم از قدیمی ترین كلیساهای این منطقه به شمار می آید.

آبشار آسیاب خرابه

آبشار-آسیاب-خرابه

در حدود 30 كیلومتری شهر جلفا در نزدیكی روستای مینجان آباد یكی از دیدنی ترین مكان های طبیعی و تاریخی این منطقه به نام آبشار آسیاب خرابه واقع شده است. در كنار آسیابی قدیمی در دل كوه آبشاری مرتفع چشم نوازی می كند. آبشاری كه با سرازیر شدن خود به پایین كوه، دنیایی از سبزه و زندگی را به وجود آورده است. منطقه ای با امكانات رفاهی كافی برای گردشگران و طبیعت دوستان در این خطه آماده پذیرایی از مهمانان و گردشگران می باشد

قلعه علی بیگ

قلعه-علی-بیگ
 

قلعه علی بیگ در فاصله 80 كیلومتری هادی شهر یا همان(جلفا) و در نزدیكی روستای دستجرد واقع شده است. در زمان قاجارشخصی به نام علی بیگ این قلعه را كه از سال های پیش در این منطقه وجود داشته بازسازی كرده و از آن برای مقابله با روس ها استفاده كرده اند.

زیارتگاه بابا یعقوب

 

از سمت جلفا به سمت مرز آذربایجان و ارمنستان كه راهی شویم به روستایی به نام سیه رود خواهیم رسید. زیارتگاه بابا یعقوب از مكان های دیدنی و مذهبی این روستا به حساب می آید كه سالانه جمع كثیری از مردم این روستا برای گرفتن حاجت به این مكان مقدس می آیند.

آبشار ماهاران

آبشار-ماهاران

در كنار رود ارس در منطقه ای به نام ماهاران یكی دیگر از جاذبه های تفریحی و دیدنی شهرستان جلفا خود نمایی می كند. آبشاری به ارتفاع 15 متر كه در میان علفزارها و طبیعت وحشی این منطقه هر گردشگری را جذب خود می كند.

روستای اشتبین

روستای-اشتبین

در كنار ساحل رود ارس روستایی با معماری زیبا از دوران صفویه به یادگار مانده است. روستایی با معماری پله كانی به نام اشتبین. وجود سنگ نبشته ها و كتیبه ها در این روستا از دوران كهن و همچنین گویش زیبای تاتی مردم این منطقه نشان از قدمت بالای این روستا می باشد.

بازارچه مرزی جلفا

بازارچه-مرزی-جلفا

در هر سفری از هرچه گذشت از بازار گردی و خرید نمی توان گذشت. بازارچه مرزی جلفا در این شهر دقیقا در مرز جمهوری خود مختار آذربایجان قرار گرفته است. بازاری فعال و پر رونق كه می توان هر وسیله ای را به قیمتی مناسب تر از دیگر مناطق كشور تهیه كرد.

منطقه دیزمار

منطقه-دیزمار
منطقه ای حفاظت شده در شهرستان جلفا كه در مرز ارمنستان و آذربایجان چشم انداز منحصر به فردی را به وجود آورده است. انواع گونه های گیاهی و حیواناتی از قبیل انواع شغال، خرگوش وحشی، خرس قهوه ای و دیگر حیوانات به چشم می خورد. منطقه ای كه می توان در آن لحظات آرام بخشی را سپری كرد.
 
 

سد ارس

سد-ارس
در فاصله 40 كیلومتری شهر جلفا به سمت رودخانه ارس در مرز جمهوری آذربایجان سدی بر روی این رودخانه ساخته شده است. پشت سد دریاچه ای بزرگ بوجود آمده است كه محلی مناسب رای علاقه مندان به ماهیگیری و طبیعت دوستان می باشد.

 

جاده مرزی ارس جلفا

جاده-مرزی-ارس-جلفا

مسیر بین منطقه ارسباران تا جلفا مسیری زیبا، مهیج، و به یاد ماندنی می باشد. یك سو درختان سرسبز و كوه های پر از سبزه و در سوی دیگر رودخانه زیبای ارس و روستاهای كشور های همسایه ارمنستان و آذربایجان مناظر زیبایی را به وجود آورده اند.

حمام تاریخی جلفا

حمام-تاریخی-جلفا
در جنوب شرقی شهر جلفا حمام تاریخی جلفا قرار گرفته است. حمامی زیبا با معماری اصیل ایرانی كه از دوران قاجاریه به جای مانده است و نماد قدمت و فرهنگ این شهر می باشد. حمام تاریخی جلفا بی شباهت به حمام كردشت نمی باشد.

 

پارك كوهستان

در 5 كیلومتری جلفا پارك كوهستانی ارس واقع شده است. پاركی كوهستانی با تمام امكانات تفریحی برای مسافران و گردشگران از قبیل محل اقامت، نمازخانه، رستوران، شهربازی، دریاچه مصنوعی و با چشم اندازی غیر قابل تصور به رودخانه ارس و همچمین روستای گلستان در جمهوری خودمختار نخجوان از چشم نواز ترین جاذبه های این منطقه به حساب می آید.
 
 

كلیسای چوپان

كلیسای-چوپان

در غرب شهر جلفا كلیسای زیبا و كوچكی معروف به كلیسای چوپان وجود دارد. این كلیسا در قرن 16 میلادی توسط دو برادر چوپان ساخته شده و محل عبادت چوپانان و بیابان گردان این منطقه بوده است.

رودخانه ارس

رودخانه-ارس
یكی از زیباترین و جذاب ترین مناطق شهرستان جلفا وجود رودخانه ارس و گذشتن آن از كنار این شهر می باشد. سرچشمه رودخانه خروشان ارس ارتفاعاتی در كشور تركیه می باشد. به دلیل گذشتن از كشور ایران، مرز ایران و ارمنستان و همچنین جمهوری خود مختار آذربایجان از جمله طولانی ترین رودخانه های كشور می باشد. سواحل زیبای این رودخانه به ویژه در شهرستان جلفا این رودخانه را از جذابیت های این منطقه به حساب آورده است.
 
پارک ملی کمتال
پارک ملی کمتال یکی از مناطق محافظت شده از طرف اداره محیط زیست در آذربایجان شرقی است. این پارک که از جاذبه های گردشگری جلفا محسوب می شود، با هفت هزار هکتار وسعت در مرز ایران با ترکمنستان واقع شده است.
آدرس پارک ملی کمتال: جلفا، سیه رود

منطقه کردشت
با بازدید از منطقه کردشت که در نزدیکی شهر جلفا واقع شده است، می توانید از زیباترین جاذبه های تاریخی استان آذربایجان شرقی دیدن کنید. این بناها نمونه های زیبایی از معماری ایرانی است. حمام بزرگ، حمام کوچک، مسجد غریب ، یخچال، قلعه منسوب به عباس میرزا و ساخلو از مهم ترین بناهای این مجموعه است.
آدرس: جلفا، ۷۰ کیلومتری جلفا، روستای کردشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.