سفری ارزان در نوروز ۹۸

سفری ارزان در نوروز ۹۸

با نزدیکتر شدن ایام نوروز تب برنامه ریزی برای ایام تعطیلات در بین خانواده به ویژه بچه ها داغ تر شده و همه در تکاپو هستند که از این تعطیلات به نحو احسن استفاده کرده و سال را با خاطرات شاد در کنار اعضای خانواده اشان شروع کنند.

یکی از انتخابهای همیشگی ایرانیان برای ایام نوروز رفتن به سفرهای نوروزی است.اما همه میدانیم که عید امسال با سالهای گذشته کمی متفاوت است و از نظر اقتصادی خانواده ها توانایی کمتری برای تدارک سفرهای پر هزینه دارند.از این رو تصمیم گرفتیم که شما رو با چند روش کاهش هزینه های سفر در این ایام را به شما معرفی کنیم

انتخاب مقاصدی که به صورت زمینی در دسترس هستند:

همه می دانیم که بخش زیادی از هزینه ی سفر صرف بلیط هواپیما میگردد

بهترین حالت این است که مقاصد ی را انتخاب کنیم که بتوانیم با چند ساعت رانندگی با ماشین شخصی مان به آن برسیم و لازم نباشد هزینه ی زیادی را بابت بلیط هواپیما بپردازیم

اما اگر این موضوع امکانپذیر نبود  و مقصد انتخابیتان بدون هواپیما قابل دسترس نیست برای خرید بلیط عجله نکنید و سعی کنید از پروازهای چارتری و لحظه آخری استفاده نمایید.

انتخاب دیگر استفاده از قطارها به جای هواپیما برای مقاصدی مانند مشهد است که نه تنها شما را از زحمت رانندگی نجات می دهد بسیار هم اقتصادی تر و راحتتر است. کافیست سفرتان را یک روز زودتر آغاز کنید و زمان در راه بودن را به آن اضافه کنید.
که البته قطار های سریع السیر جدید خیلی هم سریعتر از ماشین شخصیتان شما را به مقصد میرسانند.

انتخاب اقامتگاه اقتصادی:

هزینه ی بزرگ دیگری در سفر، هزینه ی اقامت شما می باشد که در ایام نوروز به صورت چشم گیری افزایش پیدا میکند به ویژه در شهرهای بزرگ و توریستی.

اولین نکته برای داشتن اقامتی ارزانتر انتخاب مقاصدی است که در ایام نوروز خلوت تر هستند.

درست است که شهرهایی مثل اصفهان ، شیراز،مشهد،شهرهای شمالی،کیش و قشم بسیار زیبا هستند و باید حتما به آنها سفر کرد اما این شهرها در ایام دیگر سال هم به همان اندازه زیبا هستند و میتوانید با بودجه ای بسیار کمتر و کیفیتی بسیار بالاتر به آنها سفر کنید.

پس بهتر است که شهرهای کوچکتر و خلوتتر و حتی روستاها  را به عنوان مقصد نوروزی اتان انتخاب کنید.و تجربه ای متفاوت داشته باشید . مطمئن باشید که افزایش قیمت در این شهرها در این ایام کمتر خواهد بود.

    نکته ی دیگر انتخاب اقامتگاه صحیح است پس اگر همراه خانواده سفر میکنید  اجاره آپارتمان برایتان بسیار ارزانتر از رزرو هتل درمیاید.

پس برای اجاره آنلاین اقامتگاه اقدام کنید تا مجبور نباشید وقتی رسیدید دنبال اقامتگاه بگردید و آخر هم با پرداخت مبلغی گزاف در اقامتگاهی بی کیفیت و ناامن اقامت کنید و سفرتان خراب شود.

اقدام برای اقامتگاه هرچقدر زودتر انجام شود انتخابهای بیشتر و ارزانتری را پیش رویتان قرار می دهد و مجبور نمی شوید که پول بیشتری خرج کنید.

هتل آپارتمان ها نیز برای تعداد افراد کمتر میتواند انتخاب اقتصادی ای باشد چون که  از قیمت مناسب و کیفیت خوبی برخوردارند اما معمولا ظرفیتی محدود تر از آپارتمان ها دارند و برای خانواده های پرتعداد از نظر اقتصادی مناسب نیستند.

برنامه ریزی اقتصادی برای وعده های غذایی :

از دیگر هزینه هایی که در سفر انجام می شود هزینه ی غذا یا خورد وخوراک خانواده است.بدون شک هنگام سفر مجبور می شوید که برای صرف چند وعده ی غذایی به رستوران مراجعه کنید.

اما راههایی وجود دارد که بتوانید تعداد این وعده ها را کاهش دهید.

اول این که در جایی اقامت کنید که امکان آشپزی داشته باشید.یکی از مزایای اجاره ویلا آپارتمان و هتل آپارتمان نسبت به هتل ها همین است. دراینصورت با خرید کمی مواد غذایی از سوپر و یا به همراه بردن آنها می توانید برای چند وعده تان غذا تهیه کنید.

دوم این که برای یک یا دو وعده اول که در راه میگذرد غذای آماده همراهتان ببرید که مجبور نشوید به رستوران بروید.

سوم این که از کنسروها استفاده کنید که خودشان میتوانند یک یا دو وعده را پوشش دهند.

خلاصه این که بودجه ای که برای غذا در سفر در نظر گرفته اید را برای چند رستورانی که در آن شهر دوست دارید ذخیره کنید.

راه دیگر برای کاهش هزینه ی خورد و خوراک در سفر پرسیدن از افراد محلی است،همه میدانیم که در هر شهر و محله نام چند رستوران بر سر زبانها افتاده که همه  آن را می دانند و با مراجعه به رستوران های محلی از غذای ارزان و خوشمزه برخوردار شویم

کاهش هزینه های گشت و گذار :

یکی دیگر از بخش های سفر گشت و گذار در سفر است که خودش دو بخش هزینه را در بر میگیرد یکی هزینه ی حمل و نقل درون شهری و دیگری هزینه ی تهیه ی بلیط برای بازدید از مکان های عمومی و گردشگری مثل موزه ها ،آثار باستانی و غیره است.

اگر با وسیله ی نقلیه ی شخصیتان سفر نکرده اید یکی از راه حل های هوشمندانه برای کاهش این هزینه ها استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس و مترو به جای ماشین دربست است.

به راحتی می توانید با پرس و جو از محلی ها و مغازه دارها از ساعات رفت و آمد اتوبوس و مترو  و خطوطی که شما را به مقصد میرساند مطلع شوید

مدیریت خرید:

یکی دیگر از هزینه های همیشگی در سفر هزینه ای است که صرف خرید کردن می شود.از آنجا که بازارهای محلی و مراکز خرید مدرن هر شهر به یکی از جاذبه های گردشگری آن شهر تبدیل شده اند پس رفتن به آنها غیر قابل اجتناب است.

یکی از راههایی که می تواند در مدیریت این هزینه به شما کمک کند این است که برای خرید در سفر بودجه تعیین کنید و بیشتر از بودجه ی خریدتان پول همراه خود نبرید.

خرید سوغاتی های گران قیمت را از لیستتان حذف کنید و یا لیست سوغاتی گیرندگان را محدود کنید.سعی کنید به خرید یادگاری ای کوچک از آن شهر و سوغاتی کفایت کنید و از خرید های اضافی پرهیزنمایید.

پیش بینی و پیشگیری از هزینه های اضافی :

همیشه بهترین و ایمن ترین کار این است که پیش بینی موقعیتهای اضطراری رابکنیم،برای مثال اگر قرار است با خودروی شخصیتان سفر کنید ،قبل از سفر حتما از سالم بودنش مطمئن شوید و اگر به تعمیرات ویا سرویسی احتیاج دارد در شهر خودتان و پیش تعمیرکار معتمدتان آن را انجام دهید.تا با هزینه های غیر منتظره و گزافش غافلگیرتان نکند.

یکی دیگر از هزینه های پیش بینی نشده در سفر می تواند هزینه ای باشد که صرف دکتر و دارو شود.ممکن است در حین سفر و به دلیل تغییر آب و هوا یکی از اعضای خانواده به بیماریهایی مثل سرماخوردگی،سردرد ،مسمویت غذایی و …دچار شود و به پزشک و درمان نیاز پیدا کند.
در مرحله اول همراه بردن داروهای ضروری را فراموش نکنید و در مرحله دوم حتما دفترچه بیمه درمانی خود را همراه ببرید تا در صورت نیاز مراجعه به پزشک هزینه ی زیادی پرداخت نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.