شهر های دیدنی استان هرمزگان

شهر های دیدنی استان هرمزگان

استان هرمزگان، استانی در جنوب کشور پهناور ایران است. این استان با شهرهای کرمان، خلیج فارس و دریای عمان، سیستان و بلوچستان، بوشهر و فارس همسایه است. اقلیم استان هرمزگان گرم و خشک است. از ویژگی های این استان وجود تنگه هرمز که اصلی ترین گذرگاه آبی ایران است در این استان می باشد. علاوه بر آن هر یک از شهرهای هرمزگان جاذبه های گردشگری زیادی دارند که به ویژه در فصول سرد سال، مسافران زیادی را به سوی خود جذب می نمایند.

با هفت وادی همراه شو…

قشم
قشم
قشم یکی از شهرهای دیدنی استان هرمزگان است که جاذبه های گردشگری بیشماری دارد. برای بازدید از تمام جاذبه های این شهر باید چند روزی در آن اقامت کنید. دره ستاره ها، جزیره هنگام و بازدید از دلفین ها، جزایر ناز، جنگل حرا، غار خربس، تنگه چاهکوه، غار نمکدان و پارک کروکودیل از مهمترین دیدنی های این شهر هستند. در ضمن قشم مراکز خرید بسیار خوب با قیمت هایی مناسب دارد. حتی می توانید لباس های بیشتری برای دوستانتان تهیه کنید، زیرا با قیمت هایی که آنجا پوشاک عرضه می شوند، جای دیگر پیدا نخواهید کرد.

کیش
جزیره رویایی کیش با ساحل نقره ای و زیبایی که دارد، استراحتگاه گردشگران بیشماری به ویژه در فصول سرد سال است. بسیاری این جزیره را برای استراحت و کسب آرامش انتخاب می کنند. این مقصد جذاب، مکان های گردشگری و دیدنی زیادی نیز دارد. مهمترین جاذبه کیش، تفریحات آبی آن است. طیف وسیعی از این سرگرمی ها را در کنار سواحل آن مشاهده می کنید. تفریحاتی مانند غواصی، پاراسیلینگ، جت اسکی، موج سواری، قایق سواری با قایق های شیشه ای، پارک آبی روباز، شاتل، فلای بورد و غیره را در سواحل آن می توانید بر حسب روحیه خود تجربه کنید. از سایر دیدنی های جزیره کیش می توان به کشتی یونانی، شهر زیرزمینی کاریز، شهر باستانی حریره، لاک پشت های پوزه عقابی، پارک دلفین، درخت سبز، پارک های ساحلی و مراکز خرید فوق العاده لوکس و شیک آن اشاره نمود.

بندرعباس
بندرعباس
شهر دیدنی بندرعباس، را مردم خونگرم آن جذاب تر می کنند. بندرعباس، بزرگترین بندر در ایران است و مسافران و تاجران زیادی در آن رفت و آمد می کنند. این شهر از نظر استراتژیکی، موقعیت ویژه ای دارد و گرمای هوا در تابستان در این شهر دیدنی بسیار بالاست ولی زمستان های خوب و معتدلی برای سفر دارد. از جاذبه های گردشگری بندر عباس می توان به باغ پرندگان، پارک جنگلی خلیج فارس، مجموعه تفریحی و آب گرم گنو، معبد هندوها، حمام گله داری، موزه مردم شناسی و موزه آب، امامزاده شاه محمدتقی، قلعه فین، عمارت کلاه فرنگی، غار نمکی خرسین، گنبد نمکی گلچین، دره سیاهو، رودخانه شمیل، پل لاتیدان و ساحل، اسکله قدیم و بندر آن اشاره نمود.
درگهان
درگهان
درگهان یکی از شهرهای دیدنی هرمزگان است. این شهر در غرب قشم قرار گرفته است و به نوعی مرکز تجاری قشم محسوب می شود. شاید تعداد زیادی از مسافران تنها برای خرید از بازارها و مراکز خرید آن و دیدن غروب آفتاب به درگهان سفر می کنند. مراکز خرید مهم درگهان عبارتند از دو دلفین، نگین، صدف و زمرد. مردم اینجا سنی هستند و مساجد زیبا و زیادی که متعلق به اهل سنت است در این شهر زیاد است. بازار قدیم درگهان، خیابان ناخدای درگهان، بازار نخل و مجتمع اطلس با تعداد زیادی پاساژ و مرکز تجاری و مرکز خرید از جاذبه های گردشگری شهر درگهان هستند. دریا و ساحل درگهان هم از جذابیت های آن هستند. می توانید هنگام غروب و یا طلوع آفتاب بر روی اسکله قدیمی آن بنشینید و منظره خیره کننده آن را تماشا کنید


بندر خمیر
بندر خمیر یکی از شهرهای دیدنی هرمزگان است. این شهر در شمال جزیره قشم قرار گرفته است. رود مهران یا خمیر از بلندی های بندر لنگه در نزدیکی بندر خمیر به خلیج می ریزد. آثار تاریخی این شهر شامل دیوار سدار، قلعه خمیر، تعدادی کاروانسرای تاریخی، آب انبارهای قدیمی، بقایای یک مسجد 400 ساله، مسجد ملک بن عباس، مسجد سلطان العلماء می باشد.

بندر لنگه
بندر لنگه
بندر لنگه را عروس بنادر در خلیج فارس می دانند. این بندر تاریخی از بافت شهری بی نظیری برخوردار است. به آن بندر مروارید نیز می گویند. در زمان حکومت هخامنشیان یکی از بنادر مهم تجاری، بندر لنگه بوده است. از جاذبه های این شهر، محله های قدیمی آن است که خانه های تاریخی و بادگیرهای آن بسیار زیبا هستند. برکه ها و مسجدهای زیادی در بندر لنگه به ثبت ملی رسیده اند. از این رو این شهر را به نام شهر برکه ها و مساجد نیز می خوانند. کوه سیاه، قلعه لشتان، برج مدور کنگ، پنج برکه، حمام معتمدی، برکه کنگ، قلعه پرتغالی ها، کارگاه های لنج سازی، مسجد غیاث، مسجد ابن عباس و غیره از جاذبه های گردشگری بندر لنگه هستند

جزیره هنگام
جزیره هنگام
این جزیره بسیار به قشم نزدیک است و همین سبب می شود، افرادی که به قشم سفر می کنند، سری هم به جزیره هنگام بزنند. به ویژه تماشای دلفین ها از جذابیت های این جزیره است. بازارهای سنتی زیبایی در جزیره هنگام وجود دارد و همچنین ساحل آن گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. قایق سواری از تفریحات دیگری است که با سفر به این جزیره می توان تجربه کرد. اینجا زیستگاه جبیر است و افرادی که به حیات وحش علاقه مند هستند می توانند این حیوان زیبا را در جزیره مشاهده نمایند. لاک پشت های پوزه عقابی نیز در این جزیره زندگی می کنند. کشتی پرتغالی ها، سنگ مادر و دختر، نخلستان های زیبای آن، پارک کروکودیل ها، شنا در سواحل زیبای آن از جاذبه های جزیره هنگام هستند.

سیریک
سیریک
سیریک همچون نگینی در شهرهای هرمزگان است. ساحلی با شن های نقره ای و سفید رنگ با خط ساحلی وسیع گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. آثار تاریخی زیادی در این شهرستان وجود دارد. قلعه شاداب، قدمگاه شاه محمد ولی و قلعه سیریک از این بناها هستند. بازارچه میشی، سواحل زیبای سیریک، جنگل های حرا و صنایع دستی آن از دیگر جاذبه های گردشگری سیریک هستند. برای اقامت در این شهر می توانید از اقامتگاه بوم گردی طاهریویی استفاده نمایید.

میناب
میناب
میناب یک سرزمین جلگه ای می باشد. میناب شهری است که قدمت آن به زمان ساسانیان می رسد. نام های دیگری مانند مینا، آرموز و مینو نیز به آن نسبت داده می شود. اماکن دیدنی این شهر عبارتند از قلعه هزاره، بام میناب، خور تیاب، امامزاده شاه مرعش ابن موسی ابن جعفر، بازار تاریخی، بندر زک و کرگان و سواحل زیبای این شهر. برای اقامت در میناب می توانید از اقامتگاه بوم گردی هرموزیا و یا هتل جهانگردی میناب استفاده نمایید.

طبل
طبل
طبل یکی از روستاهای بخش شهاب در شهرستان قشم است. این روستا زادگاه شیخ محمد علی امینی از شیخ های معروف قشم است. این روستا تنها اسکله گردشگری مربوط به جنگل حرا را در خود دارد که به ثبت ملی رسیده است. یک کوه تاریخی متعلق به دوران اسلامی به نام کلات کشتاران از دیگر جاذبه های گردشگری طبل است. بام قشم که حیات وحش بی نظیر و طبیعت بسیار زیبایی دارد نیز از دیدنی های آن است. اقامتگاه بوم گردی پیر حرا از اقامتگاه های زیبایی است که می توانید در روستای طبل در آن برای چند روزی مهمان شوید.


نقاشه
یکی از روستاهای بخش شهاب در شهرستان قشم است. می توان چند روزی در میان مردمان خونگرم و مهمان نواز این روستا اقامت کرد و در کنار ساحل زیبای آن غروب آفتاب را تماشا کرد. بیشتر گردشگران برای تماشای ساحل ماسه ای زیبای آن به این روستا سفر می کنند. اقامتگاه بوم گردی خالو منصور قشم در این روستا قرار دارد و پذیرای گردشگران این روستا می باشد.

دهخدا
دهخدا
می توان به یک خانه قدیمی در دل یکی از روستاهای قشم رفت و چند روزی زندگی در کمال سادگی و آرامش را تجربه کرد. مهمان نوازی معروف جنوبی ها و چشیدن طعم خوش غذاهای جنوبی را در یکی از اقامتگاه های بوم گردی آن حس کنید. اقامتگاه کلودنگ دهخدا یک مکان بسیار مناسب برای سفر و کسب آرامش است. از اینجا تا قشم راه زیادی نیست. بازدید از جنگل های حرا و دیدنی های قشم از این روستا امکان پذیر است.

گوران
گوران
یکی از مهمترین بندرهای تاریخی در جنوب کشور گوران است. ملوانان زیادی با لنج های بادبانی خود برای تجارت در بندر آن پهلو می گرفتند. اینجا دروازه ورود به گذشته دریانوردی در خلیج فارس است. کارگاه های لنج سازی از جاذبه های گردشگری این شهر هستند. گوران بزرگ ترین مرکز ساخت لنج های سنتی در کشور ایران است. در اینجا لنج ها با چوب ساخته می شوند. جالب است بدانید که صنعت لنج سازی در سازمان یونسکو به ثبت رسیده است. سد تاریخی گوران، از دیگر جاذبه های آن است. اقامتگاه بوم گردی مدالی مکانی زیبا برای اقامت در روستای گوران است.


سوزا
شهر سوزا موقعیتی ساحلی دارد و در جنوب غربی قشم واقع شده است. تنگه هرمز در محدوده این شهر قرار دارد. از دیدنی های این شهر دره های تنگ کلمون و تنگ لرد هستند. پوشش گیاهی خاص، تماشای پرندگان دریایی از نزدیک و سد گوران که متعلق به دوران ساسانی است از دیدنی های شهر سوزا می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.