چادگان اصفهان

هرگاه نام استان اصفهان به گوشمان می خورد، فرهنگی غنی و هنر و معماری اصیل ایرانی، برایمان تداعی می‌شود. زمانی که قدم به این استان پهناور می‌گذاریم، گوشه گوشه آن ما را محو زیبایی خود می کند. کافیست که کمی در این استان تماشایی به گشت و گذار بپردازیم آن هنگام است که به بهشتی بکر به نام “چادگان” برخواهیم خورد و ما را مجذوب تصاویر ناب که مجموعه‌ای از درختان سر به فلک کشیده و رودخانه های پرآب است خواهد کرد.

معرفی چادگان اصفهان:
آنگاه که قدم به شهر پر از جاذبه ی چادگان می گذاریم، بعد از لذت بردن از زیبایی‌های بصری این منطقه زیبا، استراحت زیر سایه درختان بی شمار، این آب و هوای مطبوع و دلنشین است که قدم های ما را در این شهر به زمین می چسباند و حسی پر از شادابی و نشاط را به روح و جسم مان منتقل خواهد کرد، نسیم خنک و ملایمی که در این منطقه، گونه هایمان را نوازش می کند، آرامشی مثال زدنی را به تک تک سلول هایمان روانه خواهد کرد. مناظر رویایی که در شهر چادگان مقابل چشمانمان ظاهر می شود، همگی چادگان را بر سر زبان‌ها انداخته و آن را به شهرتی روز افزون رسانده اند. اگر آرزوی تماشای مناظر سرسبز و جنگلی را آن هم از بالا، در سرمی پرورانید، پس قدم به شهر چادگان بگذارید. چرا که به دلیل قرار گرفتن این شهر بر روی تپه ها کوچک، لذت دیدن جنگل های سرسبز و درختان انبوه را از بالا، برایتان میسر کرده است. از برکت زاینده رود سخاوتمند، رودخانه‌های متعددی در این شهر شکل گرفته اند که هر کدام درختان سر به فلک کشیده بسیاری را سیراب کرده و باعث رشد و شکل‌گیری مزارع و باغات بی شماری شده اند و هر کدام نقش بسزایی در ساختن تصاویر رویایی از شهر چادگان ایفا می کنند.

معنای واژه چادگان و اطلاعات تاریخی شهر چادگان:
چادگان از دو واژه «چاد» که به زبان ترکی به معنای دره و شکاف است و «گان» که یک صفت نسبی می باشد، تشکیل شده است. دلیل نامگذاری شهر به این نام، این می باشد که این بهشت رویایی میان دره ای کوچک واقع شده است و به همین دلیل با نام خود یعنی چادگان، بسیار همخوانی دارد. چادگان از گذشته دور بر سر زبان ها بوده و از آبادانی خوبی برخوردار بوده است. یکی از اقوامی که از این طبیعت بکر و آب و هوای بی نظیر استفاده کرده‌اند، ترک زبانان دوره شاه عباس یکم بوده که در این منطقه زندگی می کرده اند. قبل از آنها نیز در زمان هخامنشیان، گروهی دیگر لذت زندگی رویایی در چادگان را تجربه کرده اند. وجود مفرغ های بی شمار، ظروف سفالی و ستون های سنگی، خبر از قدمت طولانی این شهر می دهند.

مجموعه های تفریحی و اقامتی چادگان:
به مرور زمان و با ورود گردشگران بسیاری به شهر چادگان، این شهر تبدیل به منطقه ای توریستی و تفریحی شد که همه ساله میزبان گردشگران بی شماری می باشد. به همین دلیل مسئولان این شهر، به فکر راه اندازی مجموعه های تفریحی و اقامتی برای رفاه حال گردشگران شده‌اند. این امکانات شکل ‌گرفته شامل: ویلا های بسیار لوکس با امکانات مختلف، باشگاه سواری، اسکله های قایقرانی با قایق های موتوری و پدالی، یک دستگاه اتوبوس دریایی که برای گردش در آبهای رودخانه های این شهر مهیا شده است، سکوهای های نشیمن خانوادگی که در حاشیه زاینده‌ رود ساخته شده اند، تله کابین هایی که با عبور از مناظر بسیار جذاب لحظات شیرین و به یادماندنی را برایتان خواهد ساخت، رستوران های متعدد با غذا های لذیذ، پارک بادی و باند فرودگاهی از دیگر امکانات پرشمار این شهر توریستی تفریحی می باشد.
چادگان اصفهان
چادگان در کجا قرار دارد:
مجموعه ای بکر با جاذبه های متنوع که چادگان نام دارد، در غرب شهرستان اصفهان واقع شده است. برای رسیدن به این شهر دیدنی باید از سمت اصفهان از شهرستان نجف آباد و تیران عبور کرده و سپس خود را به چادگان برسانید.
کلام پایانی:
چادگان علاوه بر مناظر طبیعی و جنگل گونه که دیدنش روح آدمی را به پرواز در می‌آورد، از داشتن بناهای تاریخی نیز بی‌نصیب نمانده وتمام سلیقه های گردشگری را در بر گرفته است. یکی از این بناهای تاریخی بسیار دیدنی، خانه معظم الملک میرپنج” می باشد که دیدنش، لذت حضور در این شهر زیبا را برایتان چند برابر خواهد کرد. البته این نکته را باید اضافه کرد که خانه معظم الملک تنها بنای تاریخی و جاذبه ی چادگان نمی باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.