چطور بدون نگرانی از ویروس کرونا سفر کنیم؟

جلوگیری از انتقال ویروس کرونا به هنگام سفر

جلوگیری از انتقال ویروس کرونا به هنگام  سفر

کرونا چیست؟

ویروس کرونا که مدتی است اذهان عمومی را تشویش کرده است در واقع یک نوع بیماری حاد تنفسی است. کرونا از خانواده ویروس کروناویریده هستند یعنی ویروس‌هایی که شکل ظاهری آن ها همانند توپی خاردار یا تاجدار است. از خانواده این ویروس می‌توان به سارس (SARS) و مرس (MERS) نیز اشاره کرد. محققان علت آن را حیوان پستانداری به نام خفاش اعلام کرده است جالب است بدانید در گذشته نیز بیماری سارس و مرس که بسیار شبیه ویروس کنونی می‌باشد نیز از خفاش به انسان سرایت کرده است. از آنجایی که این ویروس بین انسان و حیوانات مشترک است بهتر است حیواناتی که دارای کارت سلامت نسیتند یا از سلامتی آن ها مطمئن نیستید را لمس نکنید.
علایم این ویروس می تواند از علایم ساده یک سرماخوردگی مانند تب، سرفه، نفس نفس زدن و تنگی نفس تا علائم بیشتری چون آنفولانز متغیر باشد. اما بیشتر افرادی که دارای فشار خون، دیابت، مشکلات تنفسی و سیستم ایمنی پایین‌تری دارند در معرض ابتلا به این ویروس هستند. از این رو اگر بدنی قوی داشته باشید جای نگرانی نیست و ویروس ها نمی‌توانند به شما غلبه کنند.

تاریخچه کرونا

این ویروس ابتدا در سال ۲۰۰۲ در چین کشف دیده شد و باعث ایجاد بیماری سارس شد اما به مرور به دلیل تغییراتی که در این ویروس رخ داد در سال ۲۰۱۲ باعث شیوع مرس شد و اکنون این ویروس با نام 2019-nCoV گریبان گیر جوامع انسانی شده است.

مکان کشف ویروس کرونا و اشاعه آن کجاست؟

ویروس کرونا که منشا آن کشور چین و شهر ووهان (Wuhan) اعلام شده است تا کنون افراد بیشماری را آلوده کرده است و حتی در این میان منجر به مرگ تعداد بسیاری شده است. اما نگرانی دیگر کشورها این است که با وجود شکل گیری این ویروس در چین به سرعت در حال گسترش و سرایت کردن به دیگر نقاط جهان است. از این رو موارد مشابهی نیز در کشورهایی چون تایلند، کره جنوبی، ژاپن، تایوان، استرالیا و آمریکا گزارش شده است و حتی اخیرا مواردی هم در ایران دیده شده است.

تاثیر ویروس کرونا بر صنعت گردشگری

از آنجایی که کنترل کردن این ویروس به دلیل پنهان بودن مدت مبتلا کردن فرد مشکل است نگرانی زیادی را در دل کشورهای توریستی ایجاد کرده است. زیرا حتی بعد از گذشت چند روز، فرد مبتلا دارای علائمی نمی‌باشد اما همچنان می‌تواند ناقل این بیماری باشد. اگرچه تا کنون این ویروس نه تنها بر روی صنعت گردشگری بلکه روی اقتصاد، صادرات و واردات کشورها تاثیر گذاشته است ولی با استفاده از تجهیزات کامل در فرودگاه ها و ایستگاه ها به هنگام ورود گردشگران به کشورهای مختلف سعی می‌شود تا ورود این ویروس به مرزها را به حداقل برسانند.

جلوگیری از انتقال ویروس کرونا به هنگام  سفر

چطور بدون نگرانی از ویروس کرونا سفر کنیم؟

در حالیکه با همه‌گیری ویروس کرونا، مردم در سراسر جهان از بودن در جمع و یا مسافرت با هواپیما بسیار نگران شده‌اند، متخصصان بهداشت اکنون توضیح می‌دهند که چطور می‌توان با هواپیما مسافرت ایمن کرد و به ویروس کرونا مبتلا نشد.

به گزارش نیویورک تایمز؛ دکتر تیرنو، استاد میکروبیولوژی و آسیب‌شناسی دانشگاه نیویورک، در مورد استفاده از ماسک می‌گوید: در مکان‌هایی که احتمال ابتلا به بیماری زیاد است، افراد باید از ماسک N95 استفاده کنند. این ماسک ۹۵ درصد از ذرات بسیار ریز را فیلتر می‌کند.

«فقط به این فکر کنید که دستان شما در ۲۴ ساعت گذشته چه چیزهایی را لمس کرده است. حالا به تمام دست‌هایی که صندلی‌های هواپیما و سگک‌های کمربند ایمنی را لمس کرده‌اند، فکر کنید. تصور کنید که چند بار در روز صورت خود را لمس می‌کنید یا چشمان خود را می‌مالید.» دکتر تیرنو می‌گوید: کثیف‌ترین عضو بدن شما، انگشتان دست شماست.

طبق اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا، شستن دست‌ها می‌تواند خطر ابتلا به عفونت‌های تنفسی را ۱۶ درصد کاهش دهد. اگر صابون و آب در دسترس نباشد، ضدعفونی‌کننده‌های با بیش از ۶۰ درصد الکل را باید استفاده کرد.

یک نکته: دکتر تیرنو می‌گوید: اطمینان حاصل کنید که ضدعفونی‌کننده روی دست شما خشک شده است. در غیر این صورت دست شما مکانی برای رشد میکروب‌ها خواهد بود. برخی از افراد از دستمال مرطوب برای پاک کردن صندلی‌ها، میزهای سینی، دستگیره‌های دستشویی و حتی دریچه‌های هوا استفاده می‌کنند. اما این کار به هیچ وجه درست نیست.

دکتر تیرنو تاکید می‌کند: غذا را از ظرف اصلی خارج نکنید و روی میز قرار ندهید. فراموش نکنید که خدمه پرواز مدت زمان محدودی برای تمیز كردن كابین قبل از ورود مسافران پرواز بعدی دارند. ورق‌های کاغذی را روی میزهای سینی قرار دهید تا لپ تاپ یا سایر وسایل با سطح آن تماس نداشته باشند. وی پیشنهاد کرد که هنگام باز و بسته کردن درب دستشویی هواپیما از یک حوله کاغذی استفاده کنید.

هرچه سیستم ایمنی بدن شما سالم‌تر باشد، احتمال ابتلا به بیماری کمتر می‌شود. دکتر تیرنو می‌گوید: شب‌ها شش تا هشت ساعت بخوابید. استرس را با ورزش از خود دور کنید و تا می‌توانید میوه و سبزیجات بخورید.

چگونه می توانیم از غلبه کردن ویروس ها به ویژه در سفر جلوگیری کنیم؟

از آنجایی که راه انتقال این ویروس از طریق ترشحات تنفسی، تماس مستقیم، لمس سطح آلوده به ویروس و تماس با اعضای مخاطی بدن مانند چشم، بینی و دهان است در زیر به راهکارهایی اشاره می‌کنیم که با رعایت کردن آن ها تا حد زیادی می توانیم نه تنها جلوی ورود ویروس‌کرونا بلکه اکثر ویروس‌های محیطی را به بدنمان بگیریم:

جلوگیری از انتقال ویروس کرونا به هنگام  سفر
شستن دست‌ها

یکی از ابتدایی ترین راه‌های جلوگیری از ورود ویروس به بدنمان شستن مداوم دست‌ها به هنگام خوردن و آشامیدن است.

ماسک

بهتر است در مکان‌های عمومی که ازدحام جمعیت وجود دارد از ماسک استفاده کنید تا کمتر در معرض ویروس‌ها قرار بگیرید.

آب

اگر به مکانی سفر‌ می‌کنید که دریا و ساحل دارد بهتر است برای اطمینان از شنا کردن در آب صرف نظر کنید زیرا تنها حضور مردم در آب نشان‌دهنده‌ی پاک بودن آب نیست. از طرفی ممکن است آب آن منطقه دارای باکتری‌هایی باشد که تنها برای افراد بومی و ساکن همان منطقه مناسب است.
همچنین در آب‌های آزاد برای شستن مواد غذایی مانند میوه و سبزی خودداری کنید.
بهتر است در هنگام سفر آب معدنی را، آب شرب خود قرار دهید. و از نوشیدن آب‌هایی که منبع درست و مشخصی ندارند پرهیز کنید. لازم است بدانید نوشیدن مقدار آب کافی باعث دفع ویروس از بدن می‌شود پس نوشیدن آب را فراموش نکنید.

رعایت بهداشت در استفاده از وسایل نقلیه عمومی

اگر برای سفر از وسایل نقلیه عمومی مانند قطار، اتوبوس و هواپیما استفاده می‌کنید بهتر است از تماس زیاد دست‌‌ها با دسته‌های صندلی بپرهیزید .اما اگر عادت دارید که محیط صندلی و اطراف آن را مدام لمس کنید بهتر است مکان را با موادی چون اسپری‌های ضدعفونی کننده تمیز کنید یا بعد از تماس با دسته‌های اتوبوس، مترو ، قطار و هواپیما دست‌های خود را با مواد ضدعفونی کننده تمیز کنید.

انتخاب غذایی مطمئن

پیشنهاد می‌شود از رستوران و غداخوری‌های دور افتاد از شهر برای صرف وعده‌ غذایی پرهیز کنید و به جای آن از رستوران و غذاهای هتل خود استفاده کنید. یا اگر برایتان مقدر است در سفرهای داخلی از خانه غذایی همراه خود داشته باشید. همچنین برای اطمینان بیشتر بهتر است از غذاهای بسته بندی که در ساخت آنها کمترین دخالت دست وجود دارد استفاده کنید.
بهتر است در طول سفر کمی رژیم غذایی خود را تغییر بدهید و اگر رژیم خام خواری دارید به سمت غذاهای گریل و خوب پخته شده روی بیاورید زیرا سبزیجاتی مانند کاهو و پیاز و هویج و .. که از زمین برداشت می‌شوند اگر به خوبی شسته نشوند حامل انتقال میکروب هستند. همچنین بهتر است در طول سفر میوه‌ها را با پوست مصرف نکنید.
اگر به جایی سفر می‌کنید که دارای رژیم غذایی خاصی هستند و یا از غذاهای دریایی و دامی متفاوتی استفاده می‌کنند پیشنها می‌کنیم از غذاهایی استفاده کنید که قبلا مصرف کرده اید و مطمئن هستید بدنتان به آن ها واکنش خاصی نشان نمی‌دهد.

داشتن خواب کافی

شاید تا به حال شنیده باشید اگر بدنتان ضعیف نباشد حتی بیماری‌های سخت برایتان آسان می شود. یکی از فاکتوهایی که نفش مهم و اساسی در ضعیف شدن بدن دارد نداشتن خواب کافی است. پس اگر به مکان دورتری نسبت به محل زندگی خود سفر می‌کنید واختلاف ساعات زیاد باعث برهم زدن خواب شما می‌شود بهتر است به جای نوشیدن قهوه برای به دست آوردن انرژی لازم خواب و استراحت کافی داشته باشید.

 

به هنگام سفر چه چیزی در چمدان‌های خود داشته باشید؟

بهتر است به هنگام سفر برای در امان ماندن از ویروس‌ها موارد زیر را در چمدان خود بگنجانید:
ماسک- داروهای تب بر- اسپری الکل- ژل شست و شو- دستمال کاغذی- تب سنج

1 دیدگاه برای ”چطور بدون نگرانی از ویروس کرونا سفر کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.