جاهای دیدنی گرگان

جاهای دیدنی گرگان؛ از معروف‌ترین‌ها تا ناشناخته‌‌ها

 

شهرستان گرگان مركز استان گلستان یكی از شهرهای خوش آب و هوا در شمال ایران می باشد. شهرستانی در میان با شكوه ترین جنگل های كشور و در همسایگی دریا و قله های سر به فلك زده شمال كشور. مکان های دیدنی گرگان و آب و هوای خوش این منطقه با قرار گرفتن این شهر و استان در نزدیكی دریای خزر باعث تبدیل شدن این منطقه به یكی از مناطق مسافر پذیر و پر گردشگر كشور شده است. شهر گرگان در میان استان های شمالی به دلیل قرار گرفتن در موقعیت جغرافیای خاص و همچنین وجود فرهنگ و تاریخ پر بار در دل خود، می تواند هر گردشگری با هر نوع سلیقه ای را جذب دیدنیهای گرگان کند. وجود اقامتگاه ها و هتل های سنتی و جنگلی و همچنین زیباترین و مدرن ترین هتل های گرگان توانسته است محل مناسبی را برای اقامت گردشگران در این استان فراهم كند با هفت وادی همراه شو….

 

مسجد جامع گرگان 

مسجد جامع گرگان

همانند بسیاری از شهر ها و روستاهای تاریخی، در شهر گرگان نیز می توان به مسجد جامع این شهر به عنوان یكی از جاذبه های تاریخی و مذهبی و اماکن دیدنی گرگان، اشاره كرد. بنای تاریخی این مسجد زیبا كه ساخت آن به دوران سلجوقیان بر می گردد، یكی از زیباترین مکانهای دیدنی گرگان می باشد كه چشم گردشگرانی كه به این منطقه سفر می كنند را به خود خیره می كند. معماری این بنا و نقش و نگار های سردر و داخل مسجد نشان از هنرمندی استادان معمار در زمان های دور در این شهر را می دهد. 

آدرس: گرگان- محله ی نعلبندان 

 

آبشار زیارت 

آبشار زیارت

شهر گرگان و مناطق اطراف آن به دلیل آب و هوای مرطوب و پر بارش، مهد چشمه ها و آبشار ها و رود های بسیاری می باشد. یكی از جاهای تفریحی گرگان كه محل مناسبی برای گشت و گذار می باشد، آبشار زیارت نام دارد. آبشاری در دل جنگل های ناهارخوران و در جوار روستایی به همین نام كه با ارتفاع زیاد صحنه زیبایی را برای هر بیننده ای به وجود می آورد. این منطقه از پر طرفدارترین جاذبه های گرگان برای گردشگران و بومیان می باشد. 

آدرس آبشارزیارت: بیست کیلومتری جاده ی گرگان به روستای زیارت 

 

آبشار رنگو 

آبشار لوه

دوستداران طبیعت و علاقمندان به پیاده روی در كوه و جنگل، می توانند یكی از زیباترین مناطق گردشگری را در دل جنگل های شمال كشور تجربه كنند. آبشار رنگو یكی از كم نظیر ترین آبشار های نیم دایره ای در این منطقه می باشد. این مكان محل مناسبی برای علاقمندان به پیاده روی و قدم زدن در طبیعت بكر و یکی از جاهای دیدنی گرگان در بهار می باشد.

آدرس آبشار رنگو گرگان: 15 كیلومتری جنوب شهر گرگان- جنگل رنگو.

 

دیوار دفاعی گرگان

دیوار دفاعی گرگان

سالانه توریستان بسیاری به كشور چین برای بازدید از دیوار چین به این كشور سفر می كنند. جالب است بدانیم دومین دیوار طویل جهان در نزدیكی شهر گرگان واقع شده است. دیوار گرگان یا همان دیوار اسكندر از بزرگ ترین دیوار های جهان كه برای مقابله در برابر دشمن در گذشته های دور در این منطقه ساخته شده است. البته هم اكنون بخش اعظمی از این دیوار 200 كیلومتری كه از سمت دریای خزر تا نزدیكی شهر كلاله در نزدیكی گرگان كشیده شده است از بین رفته است. 

آدرس دیوار دفاعی گرگان:کلاله- ارتفاعات كوه گلیداغ

 

آبشار لوه

آبشار و جنگل لوه در همجواری جنگل های گلستان كه از معروف ترین جنگل ها و مناطق گردشگری گرگان می باشد، قرار گرفته است. این آبشار ازجاهای دیدنی گرگان در پاییز کهه بسیار پرطرفدار است محسوب می شود. از زیبایی های این آبشار ارتفاع 75 متری آن می باشد. وجود این آبشار در دل جنگل های شمال كشور طبیعتی بی نظیر را به وجود آورده است. در فصل تابستان و اوایل پاییز می توان ساعات خوشی را در این منطقه و در كنار این آبشار زیبا تجربه كرد.

آدرس آبشار لوه: جاده گرگان به مشهد – 20 كیلومتری گالیكش.

میل گنبد

میل گنبد

در شهر گنبد كاووس می توان بلند ترین برج آجری جهان را از نزدیك دید. این برج بلند كه به میل معروف است به دوران آل زیار بر می گردد. از این برج ها برای نگهداری آتش در آتشدان بر روی آن ها استفاده می شده و اغلب این میل ها در حومه شهر ها و در نزدیكی ورودی شهر ها ساخته شده اند. 

آدرس: استان گرگان- شهر گنبد کاووس 

 

جنگل قرق

جنگل قرق

اگر به دنبال آن جاذبه های گردشگری گرگان میگردید که بکر باشند، جنگل قرق بهترین مكان برای تفریح و اقامت می باشد. منطقه ای حفاظت شده كه می توان در آن گونه های مختلف حیوانات و گیاهان را از نزدیك دید. تمام امكانات رفاهی برای اقامت در این منطقه پیش بینی شده است.

آدرس منطقه گردشگری قرق: 25 كیلومتری جاده گرگان به مشهد  

 

پارك موزه دفاع مقدس

پارک موزه دفاع مقدس

موزه ای تمام عیار با نمایش تمام جنگ افزار های مختلف دفاع مقدس و به جای مانده از دوران استقامت این خطه در زمان های مختلف همچنین جنگ تحمیلی در شهر گرگان و در منطقه پارك ملی گلستان و در جنگل های ناهارخوران قرار گرفته است.

 

آدرس: گرگان- جنگل ناهارخوران

 

كاروانسرای قزلق

کاروانسرای قزلق

كاروانسراها یكی از مكان های بین را هی در گذشته های دور بوده است. برخی از این كاروانسراها هنوز هم پابرجا می باشند. در نزدیكی شهر گرگان یكی از قدیمی ترین این كاروانسرا ها را می توان دید. كاروانسرای قزلق مربوط به دوران اسلامی از شاهكار های معماری در این استان می باشد.

آدرس كاروانسرای تاریخی گرگان: 35 كیلومتری جنوب شرقی گرگان – كنار كتل قزلق .

 

مدرسه عمادیه

مدرسه عمادیه

یكی از بناهای قدیمی شهر گرگان مدرسه عمادیه این شهر می باشد. این بنای تاریخی متعلق به دوران صفویه و مجموعه ای از حمام ، آب انبار، آرامستان را در خود جای داده است كه پس از گذشت سال ها هنوز هم ازجاهای دیدنی گرگان که بسیار کم نظیرند به شمار می رود.

آدرس مدرسه عمادیه گرگان: گرگان- محله ی استر آباد 

 

بازار گرگان

بازار گرگان

در بافت قدیمی شهر گرگان بازاری تاریخی كه بجای مانده از دوران هخامنشیان است به چشم می خورد. بازار سنتی نعلبندان یكی از جاذبه های پر گردشگر در این شهر می باشد.

آدرس بازار نعلبندان: گرگان- بافت قدیمی گرگان 

 

جنگل ناهارخوران

جنگل ناهارخوران گرگان 

از معروف ترین جاذبه های شهر گرگان كه اغلب گردشگران این شهر را با آن می شناسند، جنگل ناهارخوران این شهر می باشد. این جنگل در جنوب این شهر و در فاصله ای نزدیك به 4 كیلومتری آن قرار دارد. در كنار این جنگل های سرسبز، می توان كافه ها، رستوران ها، هتل ها و بسیاری از امكانات گردشگری این شهر را از نزدیك دید و اقامتی راحت را در كنار زیبایی های این شهر داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.