آمستردام

آمستردام

آمستردام در استان هلند شمالی در غرب هلند واقع شده است. هسته اصلی این شهر تاریخی در قرون وسطا به وجود آمد و در قرن شانزدهم توسعه یافت و تبدیل به مهم‌ترین بندر تجاری اروپا شد، در قرون هفدهم و هجدهم که دوران شکوفایی اقتصاد استعماری هلند بود، خانه‌های اعیان نشین بسیاری در حاشیه کانال‌های بیرونی ساخته شدند که بسیاری از آن‌ها هنوز هم پابرجا هستند

بندر آمستردام از شرق به دریاچه اَیسل مِیر وصل می‌شود و از غرب از طریق یک کانال کشتیرانی به دریای شمال و آب‌های آزاد راه دارد. رودخانه آمستِل از وسط آمستردام می‌گذرد و شبکه گسترده‌ای از کانال‌ها و نهرها، بخش‌های مختلف شهر قدیمی را به هم وصل می‌کنند.

جمعیت این شهر در سال ۲۰۱۶، ۸۱۳,۵۶۲ نفر بوده است. نیمی از این تعداد را مهاجران خارجی یا خارجی تبارها تشکیل می‌دهد که تنوع آن‌ها به بیش از صد و پنجاه ملیت می‌رسد و جمعیت فارسی زبانان نیز در آن کم نیست. طبق آمار سال ۲۰۱۶ میلادی، مردم این شهر شامل هلندی‌ها و بعد مهاجرین مراکشی، سورینامی و سپس ترک‌ها می‌شوند. مذهب اکثریت مردم یعنی ۱۷ درصد همچنان مسیحیت است و ۱۴ درصد را مسلمانان تشکیل می‌دهند که تعداد آن‌ها رو به افزایش است.

می‌توان آب و هوای آمستردام را نسبتاً معتدل توصیف کرد. همان‌طور که برف در آن کمیاب است، گرمای هوا هم آزاردهنده نخواهد بود. اوج هجوم گردشگر به آمستردام و به طبع آن افزایش قیمت‌ها، ماه‌های جولای، آگوست و تعطیلات زمستان است.

جابه‌جایی در هر نقطه از شهر آمستردام توسط سیستم حمل و نقل عمومی آمستردام ساده و راحت است. این سیستم کارآمد، عمده نقاط شهر را با استفاده از قطار، تراموای، مترو، اتوبوس و کشتی به هم متصل می‌کند. اکثر مردم با دوچرخه در شهر رفت‌وآمد می‌کنند به طوری که بیش از ششصد و پنجاه هزار دوچرخه در آمستردام وجود دارد.

از جاذبه‌های تاریخی آمستردام می‌توان به موزه ملی ریجکس اشاره کرد که علاوه بر ۷ میلیون اثر هنری، کتابخانه‌ای ارزشمند با بیش از ۳۵٬۰۰۰ کتاب و نسخه خطی دارد. موزه آنه فرانک، موزه ونگوگ، کلیسای غربی از مشهورترین کلیساهای شهر، خانه موزه رامبراند، کاخ سلطنتی، منطقه بِخاین هوف، بندر آمستردام، خیابان کالفِر و بازار اجناس ارزان‌قیمت، باغ‌های گیاه‌شناسی و باغ‌وحش، کانال پرنسس، موزه‌ی امپراطوری، پارک جنگلی Amsterdamse Bos و… نیز جزو دیدنی‌های آمستردام محسوب می‌شوند.

فشن در مرکز آمستردام حول میدان دام می‌چرخد؛ در ضلع شمالی این میدان یک دیپارتمنت استور بزرگ به نام «دِ بِی کورف» (De Bijenkorf) قرار دارد. ضلع جنوبی آن شما را به سمت خیابان «کالفر» (Kalverstraat) هدایت می‌کند که با مغازه‌های زنجیره‌ای بین‌المللی شامل «مونکی» (Monki)، «تاپ شاپ» (Topshop)، «اربن اوت‌فیترز» (Urban Outfitters) و H & M پذیرای گردشگران است. خیابان «اوترِخچه» (Utrechtsestraat) با بوتیک‌های متعدد و فروشگاه مد و پوشاک «وی آر لیبلز» (We Are Labels)، خیابان «دِنیخه» (De Negen)، «پی. شی. هوفسترات» (P.C. Hooftstraat) از معروف‌ترین مراکز خرید آمستردام هستند که نباید آن‌ها را از دست بدهید.

از میان سوغات آمستردام نیز می‌توانید پنیرهای آمستردام با شهرت جهانی، کفش‌های چوبی، ظروف سفالی دلفت (Delftware)، کتاب خاطرات آنه فرانک، اشتروپ وافل و تقویم تولد را به عزیزان خود هدیه دهید.

  • جمعیت: ۸۲۱٬۷۵۲ نفر
  • پیش شماره تلفن: +31
  • منطقه زمانی: GMT +1

نقشه گوگل

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

گروه: