نخجوان

نخجوان یکی از شهرهای جمهوری آذربایجان و مرکز جمهوری خودمختار نخجوان است. این شهر از قدیمی ترین شهرهای آذربایجان است و منابع معتبر تاریخ تاسیس آن را حدود ۱۵۰۰ قبل از میلاد نشان می‌دهند. اگر چه شهر نخجوان فاصله کمی با مرزهای ایران دارد، اما مانند سفر به هر نقطه ی دیگری لازم است تا اطلاعات کافی درباره جاذبه هایی که در آن مقصد وجود دارد و همچنین چشم اندازی نسبت به رستوران ها و هتل ها و امکانات آنها از جمله نیازهایی است که مسافران باید در اختیار داشته باشند.

موقعیت جغرافیایی نخجوان

نخجوان، یکی از شهرهای جمهوری آذربایجان است که از توابع جمهوری خودمختار نخجوان است. این شهر در بین محصور در بین ایران، ترکیه و ارمنستان است و از مرز جلفا فقط چهل کیلومتر فاصله دارد. مساحت این شهر به طور کلی ۱۵ کیلومتر مربع بوده و طبق آمار سرشماری که در سال ۲۰۱۰ انجام شده حدود ۷۴۵۰۰ نفر در این شهر زندگی می کرده اند.

 

مختصری از تاریخ نخجوان

شهر نخجوان در سده هفتم پیش از میلاد بخشی از اراضی تابع دولت های ماننا و ماد بود، ولی در سده هشتم پیش از میلاد بخشی از امپراتوری هخامنشیان شد. از آن پس فرمانروایان ارمنی از دودمان یرواندی بر نخجوان حکم راندند و این کار با موافقت کوروش بزرگ پادشاه هخامنشی صورت گرفت.بعد از «یرواندیان» حکومت «ارتاشیان» و سپس اشکانیان بر نخجوان تسلط یافتند و نخجوان بخشی از سرزمین اتورپاتکان شد. بعدها این سرزمین به دو گروه از «ناخارارهای» ارمنی تعلق یافت. در شمال این شهر حکومت سیونی و جنوب آن زیر سلطه حکومت آرتسرونی قرار گرفت.

 

اطلاعات کلی شهر نخجوان

زبان رسمی: آذری

واحد پول: مانات آذربایجان (AZN)

نوع برق شهری: ۲۳۰ ولت/ ۵۰ هرتز

پیش شماره کشور: ۹۹۴+

پیش شماره منطقه: ۳۶

اختلاف ساعت با تهران: نیم ساعت جلوتر است.

شماره اضطراری: ۱۱۲

آب و هوای نخجوان

نخجوان با توجه به شرایط جغرافیایی که که دارد و نزدیکی آن به خط مرزی ایران آب و هوایی مشابه استان های شمال غربی کشور ایران را دارد. اقلیم نیمه‌خشک قاره‌ای با زمستان‌های برفی کوتاه اما سرد و تابستان‌های طولانی خشک و بسیار گرم برای بسیاری از هموطنان آشنا به نظر می‌رسد.میزان بارندگی در نواحی مختلف جمهوری خودمختار نخجوان ۲۰۰ الی ۳۰۰ میلی‌متر و در کوهپایه‌ها و ارتفاعات کم ۳۰۰ تا ۹۰۰ میلیمتر است. پس هنگام سفر با توجه به شناختی که از آب و هوای مناطق شمالی کشور دارید، حتما لباس مناسبی همراه خودتان در سفر داشته باشید.

 

هزینه اقامت در نخجوان

نخجوان شهر کوچکی است و مساحت چندانی ندارد بنابراین تعداد هتل های در این شهر آنچنان زیاد نیست، اما همین تعداد کم از کیفیت خوب و مناسبی نیز بهره می برند. از همه مهمتر این است که هزینه اقامت در این هتل های آنچنان بالا نیست بنابراین می توانید خیلی راحت در این شهر اقامت داشته باشید.

  • جمعیت: ۴۵۲٬۸۳۱
  • پیش شماره تلفن: 00994
  • منطقه زمانی: +۴ گرینویچ

نقشه گوگل

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

گروه: