ترکیه (آسیا)

معرفی کشور ترکیه :

کشور ترکیه یکی از نام آشناترین کشورهای دنیا برای توریست هاست. شاید کمترین توریستی باشد که تا به حال به این کشور زیبا سفر نکرده باشد؛ اما این کشور در کجا قرار دارد و چه شرایطی را داراست؟

موقعیت جغرافیایی کشور ترکیه:

یکی از کشورهای همسایه ما ترکیه است که در قسمت شمال غربی قرار دارد. شاید برایتان جالب باشد که کشور ترکیه یک موقعیت جغرافیایی خاص دارد، این کشور در دو قاره واقع شده است، در قسمت جنوب شرقی اروپا و جنوب غربی آسیا، هنگامی که به ترکیه سفر می کنید در اصل یک سفر آسیایی، اروپایی داشته اید! البته فقط 3 درصد کشور ترکیه در اروپا واقع شده است. بخش اروپایی و آسیایی توسط دو تنگه بسفروش که بین دریای سیاه و دریای مرمره است و تنگه داردانل که محل اتصال دریای مرمره و اژه است، از همدیگر جدا شده اند. نام قسمت اروپایی و آسیایی ترکیه نیز با هم متفاوت است. قسمت آسیایی ترکیه، آناتولی یا آسیای صغیر و قسمت اروپایی آن تراکیه نام دارد.

جمعیت کشور ترکیه چند نفر است؟

آماری که در سال 2013 از کشور ترکیه گردآوری شده است نشان می دهد که حدود 76 میلیون نفر در این کشور زندگی می کنند. البته وقتی به شهرهایی مانند استانبول سفر می کنید، شاید حس کنید آمار خیلی بیشتر از آمار رسمی است. دلیل آن توریستی بودن این کشور به خصوص تعدادی از شهرهای آن است. تعداد زیادی از افرادی که در این کشور می بینید توریست هستند.

 

واحد پول کشور ترکیه لیر است و حدود 1500 تومان است. البته این نرخ تغییر می کند. با وجودی که حکومت ترکیه لائیک یا غیر دینی است، اما 99.8 درصد مردم ترکیه مسلمان و اکثراً سنی هستند. بقیه مردم نیز مسیحی و یهودی اند. زبان مردم ترکیه ترکی استانبولی است که در قدیم به خط عربی و در حال حاضر به لاتین نوشته می شود. زبان ترکی استانبولی یکی از زبان های دارای اصالت و قدیمی است.

شاید عامل اصلی توریستی بودن کشور ترکیه، بالا بودن فرهنگ توریست پذیری مردم آنجاست، هنگامی که به ترکیه سفر می کنید از برخورد مناسب شهروندان شهرهای مختلف آن لذت می برید. جاذبه های گردشگری فراوان کشور ترکیه و خدمات مناسب آن سالانه میلیون ها توریست را به این کشور می کشاند و معمولاً افردی که به این کشور سفر می کنند، در سفرهای بعدی خود نیز این مقصد را در نظر می گیرند.

 

آداب و رسوم مردم ترکیه که قبل از سفر به آنجا باید بدانید

وقتی می خواهید در جایی زندگی کنید یا که به عنوان یک توریست به کشوری بروید ، بهتر است در همان اوایل به فکر یافتن اطلاعاتی در مورد آداب و رسوم مردم آن کشور باشید. ترکیه یکی از کشورهای توریست پسند دنیاست که ایرانیان نیز به وفور به این کشور سفر می کنند. قطعا اگر رسومات رایجی که ممکن است لازم باشد در آنجا رعایت کنید را بدانید، بسیار بهتر می توانید با مردم ترکیه ارتباط برقرار کنید وسفری دلپذیرتر خواهید داشت.

 

فرهنگ و رسومات رایج مردم ترکیه:

مردم ترکیه دارای خصوصیاتی مهم مانند مهمان نوازی و آداب معاشرت غنی هستند. ممکن است بعد از ورود به این کشور در کمترین زمان بتوانید با مردم شان ارتباط برقرار کنید. خوش آمد گویی از واژه هایی است که شما به وفور در طی سفرتان خواهید شنید. پس بهتر است که شما هم با خوشرویی با آنها برخورد کنید و قیافه ای جدی به خود نگیرید.

اگر حتی چند روز با مردم ترکیه آشنا شده باشید، نباید برایتان عجیب باشد که به مهمانی ها و خانه یشان دعوت شوید. مردم ترکیه بسیار مهمان نوازند و در فرهنگ آنها می توانید به خوبی این عادت را ببینید. سفره ای که در مهمانی برای شما می اندازند اینقدر پر است که باعث می شود شما پرخوری را به معنای واقعی تجربه کنید.

ترک ها هدیه دادن را خیلی دوست دارند. پس اگر می خواهید با دوست ترکیه ای خود ارتباطی خوب داشته باشید شما هم به این فرهنگ مرسوم بین مردم احترام بگذارید و برایشان هدیه ببرید.

یکی از فرهنگ های با ارزش بین مردم ترکیه، احترام به سنت ها و همین طور به افراد بزرگتر است. رعایت ادب بسیار برای یک ترکیه ای اصیل اهمیت دارد. از این رو باید مراقب رفتارهای خود با بزرگترها و حتی مردم عادی باشید. زیرا ممکن است به عنوان یک آدم بی ادب تلقی شوید.

بعضی از جاذبه های گردشگری در ترکیه، به خصوص مراکز فرهنگی و مذهبی دارای آداب و رسومی خاص برای بازدید هستند، سعی کنید قبل از رفتن به این مراکز در مورد آنجا تحقیقی کلی داشته باشید.

البته باید گفت که در سالهای اخیر به دلیل هجوم فرهنگ های غربی بین مردم این کشور بسیاری از رسوم در حال کم رنگ تر شدن است که ممکن است این کشور را دستخوش تغییراتی نه چندان جالب قرار دهد.

 

رژیم غذایی مردم ترکیه:

وقتی می خواهید به جایی سفر کنید یکی از مهم ترین مسئله ای که باید در مورد مقصد خود بدانید، غذاهایی است که می توانید در آن کشور بخورید. آشنایی با فرهنگ غذایی یک کشور به شما کمک می کند تا در طی سفر بهتر بتوانید در انتخاب غذای مورد علاقه یتان موفق باشید. یکی از متنوع ترین و لذیذترین سبک های غذایی را می توانید در ترکیه ببینید. عطر و طعم دلچسب غذاهای پرچرب و شیرین این کشور در تمام دنیا بی نظیر است. به همین علت است که بیشتر توریست هایی که به این کشور سفر می کنند این غذاها را جز لذایذ سفر خود می شناسند.

بیشترین غذاهایی که می توانید در ترکیه سرو کنید کدامند؟

تنوع غذایی بالایی که در ترکیه وجود دارد باعث می شود که هر توریستی را بتواند راضی نگه دارد. به دلیل ارتباطات بالایی که بین مردم ترکیه و توریست های کشورهای دیگر وجود دارد، شما می توانید از نمونه های غذاهای بومی و غیر بومی مختلفی در ترکیه استفاده کنید. اما بهتر است از غذاهای معمول ترکیه اطلاعات بیشتری داشته باشید.

کباب های مختلف مانند دنر کباب و کباب ترکی یکی از معروف ترین غذاهایی هستند که به نام این کشور در دنیا تهیه می شود. شاید طعمی که شما می توانید از کباب ترکی در شهرهای مختلف ترکیه تجربه کنید در هیچ جایی نتوانید ببینید. پس حتما در سفرتان از این کبابهای معروف بهره ببرید.

باقلوای یکی از شیرینی های خوش مزه و خاص است، این شیرینی به عنوان دسر به وفور بین مردم ترکیه سرو می شود. ایرانیان نیز علاقه زیادی به این شیرینی دارند. اما باید ابتدا باقلوای استانبولی را تست کنید، تا تفاوت موجود را بتوانید به خوبی حس کنید.

توپ های گوشتی یا کوفته نیز از غذاهای پرطرفدار بین مردم ترکیه است. این غذا بسیار مقوی است و می توان در هر رستورانی آن را پیدا کرد. البته توپ های گوشتی تنوع بالایی دارند و بالای 200 نوع مختلف دارند.

سوپ ها و غذاهای آبکی را هم می توانید امتحان کنید. این سوپ ها سرشار از گوشت و سبزیجات هستند.

یکی از وعده های مهم در غذای مردم ترک، صبحانه است؛ این وعده غذایی بین مردم ترکیه بسیار مشابه صبحانه ایرانیان می باشد. حتی مصرف فنجانی چای نیز در وعده صبحانه برایشان ضروری است. یکی از غذاهای معروف صبحانه ترکیه ای ها، بورک است که از کالباس، پنیر پیتزا، سبزیجات درون خمیر یوفکا تهیه شده است.

نکته ای که در مورد رژیم غذایی مردم ترکیه باید مد نظر قرار دهید این است که در هر شهری رژیم غذایی متنوع و مختص آن منطقه وجود دارد که می تواند کمی با هم متفاوت و خاص باشد.

نقشه گوگل


چگونگی اخذ ویزای ترکیه برای ایرانیان / شرایط اخذ ویزای ترکیه

اقامت توریستی 90 روزه – 3 ماهه کشور ترکیه بدون ویزا
ویزای ترکیه رایگان است و در بدو ورود مسافران به ترکیه صادر می شود. مدت این اقامت 90 روز، یعنی 3 ماه است. برای این نوع اقامت نیازی به ویزا نمی باشد (برای ایرانیان) و مسافران می توانند به مدت 3 ماه بدون هیچ گونه مشکلی در کشور ترکیه اقامت داشته باشند. لازم به ذکر است با این نوع ویزا شما اجازه هیچ کاری مثل خرید و فروش، تحصیل و یا کار در کشور ترکیه را نخواهید داشت. حضور بیش از 3 ماه در ترکیه مستلزم اخذ اجازه رسمی از مقامات مربوطه و تمدید مدت اقامت بوده، از این رو اقامت بیش از حد مجاز در این کشور ممنوع است و جریمه و حتی اخراج از کشور را برای افراد خاطی در پی دارد.
نکته قابل ذکر دیگر؛ سفر به کشور ترکیه از طریق وسایل نقلیه زمینی (اتوبوس و قطار) و هواپیما امکان پذیر است. تاکید می کنیم در صورت مسافرت از راه زمینی حتما با شرکت های معتبر مسافرت نموده و به توصیه های امنیتی توجه بفرمایید.

اقامت توریستی 6 ماهه کشور ترکیه با دفترچه اقامت
در حال حاضر تنها را اقامت بلند مدت در کشور ترکیه برای هموطنان عزیز، تقاضای خرید ملک در کشور ترکیه است. البته تنها سند ملک دلیلی برای اخذ این نوع اقامت نبوده و پلیس کشور ترکیه مستندات دیگری را برای اعطای این نوع اقامت مطالبه خواهد کرد. طبق آخرین اخبار بدست آمده از پارلمان ترکیه، آپریل 2014 زمان اجرایی شدن قانون تصویب شده ایست که طبق آن حقوق سایر اتباع خارجی نظیر ایرانیان در اخذ اقامت به واسطه خرید ملک را محترم شمرده شده و به ایشان اجازه حداقل یک سال اقامت در کشور ترکیه را خواهد داد.

اقامت تحصیلی و دانشجویی در کشور ترکیه
برای اخذ این نوع اقامت در ترکیه می بایست ابتدا در آزمون تومر شرکت نموده و مدرک تومر را اخذ نمائید. با کسب این مدرک در کمتر از سه ماه می توانید اقامت دانشجویی و تحصیلی در کشور ترکیه را دریافت کنید. همچنین اخذ پذیرش از موسسات آموزشی معتبر ملاک این نوع اقامت نیز خواهد بود. روش اقامت تحصیلی و دانشجویی در ترکیه برای هموطنانی که قصد اقامت در این کشور را دارند موکدا توصیه می شود.

صدور ویزای الکترونیکی استانبول برای مسافرین عراقی توسط شرکت هفت وادی:

الزامات دریافت ویزای ترکیه

*گذرنامه با حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد*

مدارک لازم:

1) اسکن رنگی پاسپورت

2) اسکن عکس ترجیحا 3 در 4

مدت زمان اقامت مسافر عراقی در ترکیه 30 روز می باشد

اعتبار ویزای ترکیه : ویزای الکترونیکی 180 روز می باشد